Chłodnym okiem

Dziś nie będzie...

...nic o Łukaszu M., oskarżonym o szantaż i pedofilię, ponad to, że sąd wyznaczył wokandę w tej sprawie na dzień 25 marca godz. 8.45 sala 22 ul. Terespolska 4.

Dziś nie będzie też nic na temat PiS, ponad to, że nie dość, iż prezes tej partii nie zna polskiego hymnu, to działacze tej partii przynajmniej na Pradze Północ nie wiedzą, jak wyglądają barwy narodowe (w biurze PiS na Targowej flaga w układzie pionowym ma kolorystykę czerwono-białą, jak w Monako, a Poncyliusz nadal wyłazi pomimo usilnych prób wydrapania).

Dzisiaj nie będzie nawet o drastycznych cięciach, których na ostatniej sesji dokonała Rada Warszawy w odniesieniu do inwestycji po tej stronie Wisły. Poległa rozbudowa Marywilskiej na Białołęce, Łodygowej na Targówku i Trasa Świętokrzyska, zniknęło także to, co bliskie mi jako przewodniczącemu Rady Społecznej Szpitala Praskiego: 11 milionów przeznaczonych na jego dalszą modernizację. Dziś będzie między innymi o trwającym ze strony radnych PiS i PWS bojkocie komisji rady. Powołane do tej pory dwie komisje rady starają się - mimo dużych trudności - normalnie pracować. Komisja mieszkaniowa prowadzi weryfikacje wniosków o pomoc mieszkaniową, na tej podstawie zarząd dzielnicy podjął odpowiednie uchwały i listy osób pozytywnie zakwalifikowanych zostały wywieszone w urzędzie. Komisja budżetu ma większy problem, bojkot jej obrad spowodował, że nie mogliśmy nawet zaopiniować pozytywnie zwiększenia wydatków na doposażenie mieszkań komunalnych w urządzenia CO i ciepłej wody. Będzie to powodować komplikacje. Mieszkańcy adresów wytypowanych w pierwszej kolejności do modernizacji powinni mieć świadomość, komu zawdzięczają potencjalne opóźnienia lub zaniechanie. Ogółem w ciągu trzech lat w instalacje CO i ciepłej wody ma zostać doposażonych na Pradze Północ ponad 70 budynków, a jedynym kryterium jest zasięg istniejącej sieci ciepłowniczej.

W tym roku ma być przyłączonych 12 budynków - Kępna 4, 6, 8; Kawęczyńska 4, 37, 39; Łomżyńska 6, 27, 29 i Siedlecka 25, 32, 34, o ile na czas swoje zrobią Vattenfall, SPEC i służby dzielnicy. Prace te są dalszym ciągiem działań mających na celu poprawę stanu technicznego budynków i mieszkań na Pradze. W roku ubiegłym na remonty mieszkaniowego zasobu komunalnego wydatkowano ze środków miejskiej rezerwy celowej prawie 16 milionów złotych. W wielu budynkach dokonano wymiany przestarzałej aluminiowej instalacji elektrycznej na kable dostosowane do współczesnych norm, wykonano wiele remontów dachów oraz wymian i remontów instalacji wodno-kanalizacyjnych. Lista adresowa obejmuje 257 pozycji. Znajdziemy na niej zarówno budynki, jak Środkowa 14, gdzie wydatkowano prawie milion złotych na remont z doposażeniem w instalację gazową, jak i pozycje na poziomie kilku tysięcy złotych, za które wykonano wiele dokumentacji technicznych na potrzeby remontów w latach kolejnych. Gdy dodamy do tego środki na poziomie 6 milionów złotych, wyasygnowane z budżetu dzielnicy na dopłaty do remontów budynków zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe, to można stwierdzić, że w tym zakresie był to rok całkiem udany. Mam nadzieję, że obecny będzie równie owocny pod warunkiem że radni PiS i PWS wezmą się wreszcie do pracy na rzecz mieszkańców dzielnicy.



Ireneusz Tondera
radny Dzielnicy Praga Północ
Sojusz Lewicy Demokratycznej
5376