Lewa strona medalu

Samorząd po wyborach

Warszawskie wyniki wyborów nie zaskoczyły chyba zbytnio nikogo. Wygrała Platforma Obywatelska, uzyskując blisko połowę głosów, o ponad 20% więcej niż Prawo i Sprawiedliwość. Fenomenalny wynik osiągnął Janusz Palikot, uzyskując poparcie 94 tysięcy warszawiaków - niespodziewanie więcej niż Ryszard Kalisz z SLD. Z kilkunastu kandydujących do Sejmu radnych miasta, posłami zostało tylko trzech: Ligia Krajewska (PO), Adam Kwiatkowski (PiS) i startująca z Legnicy Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (SLD). Ich wybór pokazuje, że społeczeństwo zamiast samorządowych debiutantów, awanturników i happenerów woli zagłosować na radnych znanych, doświadczonych i merytorycznych. Bo o ile skutków poprzednich wyborów w 2007 roku Rada Miasta praktycznie nie odczuła, to tej trójki radnych będzie w stołecznym samorządzie naprawdę brakowało. Pocieszeniem jest fakt, że w ich miejsce wejdą doświadczeni samorządowcy: Bogdan Żuber z SLD i wieloletni radny miasta Mieczysław Król z Prawa i Sprawiedliwości. Teorię racjonalnego zachowania wyborców burzy trochę dobry wynik Ewy Czeszejko-Sochackiej, byłej pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, która na kilka dni przed wyborami skompromitowała się, niszcząc w garażu czyjeś auto. Wprawdzie na razie posłem nie została, ale jest pierwsza w kolejce do objęcia mandatu w przypadku, gdy któryś z warszawskich posłów Platformy Obywatelskiej ze swojej funkcji zrezygnuje.

Zmiany w składzie Rady Miasta to nie jedyna konsekwencja wyborów dla warszawskiego samorządu. Z funkcji wiceprezydenta miasta odszedł Andrzej Jakubiak, odpowiedzialny w ratuszu za gospodarkę nieruchomościami i sprawy lokalowe. Autor kontrowersyjnej podwyżki czynszów w lokalach komunalnych, będzie teraz kierować Komisją Nadzoru Finansowego. Nowym wiceprezydentem został Michał Olszewski, 34 - letni dyrektor Biura Funduszy Europejskich w stołecznym ratuszu. Do ław poselskich przesiądzie się z samorządu również Marcin Kierwiński, wicemarszałek województwa mazowieckiego, a wcześniej szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta. W jego miejsce do zarządu województwa wszedł Wiesław Raboszuk (PO), radny dzielnicy Targówek i szef Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Jakie będą efekty tych przetasowań przekonamy się wkrótce. Tak samo jak zweryfikujemy realizację obietnic wyborczych stołecznych samorządowców - zwłaszcza w kontekście "janosikowego". W tej sprawie wszyscy powinniśmy trzymać za naszych warszawskich posłów kciuki.


Sebastian Wierzbicki
wiceprzewodniczący
Rady Warszawy
(Klub Radnych SLD)
www.sebastianwierzbicki.pl

4487