Tanecznym krokiem przez Pragę

Grupa 150 dziennikarzy polonijnych reprezentujących media z całego świata, uczestniczących w XV Jubileuszowym Światowym Forum Mediów Polonijnych, odwiedziła we wtorek, 11 września Urząd i Dzielnicę Praga Północ. - Tu na Pradze jest Warszawa, jaką pamiętamy z dzieciństwa i z opowieści naszych rodziców – komentowali ze wzruszeniem. Wizyta ta zakończyła obrady jubileuszowego Forum w Polsce.

Uczestnikami Forum byli dziennikarze z krajów europejskich - wschodniej i zachodniej Europy, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Swoją wizytę na Pradze rozpoczęli od przejażdżki zabytkowymi tramwajami (z lat 1937 i 1957) z pętli Kawęczyńska na pętlę na ulicy Czynszowej. Towarzyszyli im burmistrz Artur Buczyński oraz dzielnicowy koordynator ds. rewitalizacji Halina Książyk, informująca o realizowanym na Pradze Mikro - programie Rewitalizacji. Swoją wiedzą o dzielnicy dzielili się również przewodnicy PTTK "Trakt" pani Katarzyna Jakubowicz i legenda warszawskich przewodników Mieczysław Janiszewski, który dodatkowo, zaprosił gości do zwiedzenia ulicy Stalowej. Przejazd tramwajem urozmaicony nagraniami przedwojennych piosenek i anegdotkami przewodnika wzbudził zachwyt gości i uczucia nostalgii. Westchnienia - Ach, trzydzieści lat temu.... - słychać było z każdej strony.

Jednym z punktów programu było zwiedzanie najlepszego w Warszawie, dwukrotnie nagrodzonego w konkursie na najlepszy Wydział Obsługi Mieszkańców praskiego WOMu. Jego funkcjonowanie "od kuchni" zaprezentował Janusz Marczyk - kierownik WOM. Zaprosił gości na zaplecze, mówiąc o dobrej organizacji pracy i zdradzając w ten sposób tajemnice sukcesu.

- Zależało nam szczególnie, by nasi goście poczuli atmosferę Starej Pragi, by oddali się wspomnieniom i odebrali tę wizytę jako podróż sentymentalną. I chyba nam się udało, bo podczas spaceru po Brzeskiej i wizyt w brzeskich galeriach i pracowniach sięgano do własnych wspomnień i chętnie słuchano informacji o dzisiejszym artystycznym obliczu ulicy - mówi burmistrz Buczyński.

Na dziedzińcu "Konesera", gdzie gości powitała "Kapela Praska" Czesława Jakubika, szlagierem "Chodź na Pragie", wzruszenie widać było na wielu twarzach. Koncert Kapeli spontanicznie zamienił się w zabawę taneczną na świeżym powietrzu - zadziałał duch Pragi. Okazało się też, że wielu gości jest rodowitymi prażanami, obecnie na emigracji.

Do swojej pracowni na Brzeskiej zaprosiła nas m.in. Zofia Kubicka, która opowiedziała o programie "Wakacje z Mistrzem", czym wzbudziła duże zainteresowanie i uznanie słuchaczy, w "Mellinie Sztuki" gościł dziennikarzy młody litewski artysta Linas Domarackas prezentując swoją wystawę obrazów. Goście odwiedzili też malutką Galerię Magiel Stefana Sławińskiego.

W kompleksie "Konesera" dziennikarze zwiedzili halę fabryczną Warszawskiej Fabryki Wódek oraz galerię Luksfera, Teatr Wytwórnia i rocznicową wystawę poświęconą Powstaniu Warszawskiemu, która wzbudziła duże zainteresowanie. W każdym z wymienionych miejsc chcieliby się zatrzymać dłużej, niż pozwalał na to czas, był to bowiem ostatni dzień Forum i wielu gości wprost z restauracji "Babalu", gdzie odbyło się spotkanie z Burmistrz Jolantą Koczorowską i konferencja prasowa na temat rewitalizacji Pragi, udawało się na dworce i lotnisko.

Nie wystarczyło już czasu na spotkanie z artystką Klimą Bocheńską w jej pracowni, ani na odwiedzenie Magazynu Praga Łukasza Drgasa, zabrakło też czasu na zwiedzenie Fabryki Trzciny. - Jest po co wracać na Pragę - komentowali dziennikarze.

Zarząd Dzielnicy Praga Północ serdecznie dziękuje za pomoc w organizacji spotkania artystom praskim, którzy otworzyli dla dziennikarzy podwoje swoich pracowni - Pani Zofii Kubickiej, Jerzemu Lassocie, Stefanowi Sławińskiemu, Klimie Bocheńskiej, Łukaszowi Drgasowi, Magdalenie Przeździak i Katarzynie Żebrowskiej, Zarządcy Komisarycznemu Warszawskiej Fabryki Wódek "Koneser" Franciszkowi Kosińskiemu oraz Prezesowi Stowarzyszenia "Monopol Warszawski" Januszowi Owsianemu za udostępnienie obiektów i oprowadzenie naszych gości, Panom Mieczysławowi Wojdydze i Hubertowi Kossowskiemu komisarzom wystawy "Powstanie Warszawskie na Pradze", Prezesowi Tramwajów Warszawskich Krzysztofowi Karosowi za udostępnienie zabytkowych wagonów, restauracji "Babalu Smaki Świata" przy Kłopotowskiego 33 za gościnę oraz Wojciechowi Trzcińskiemu za gotowość udostępnienia "Fabryki Trzciny".

Beata Bielińska-Jacewicz
6259