Bezpieczne ferie

Ferie zimowe w województwie mazowieckim rozpoczynają się 11 lutego. W innych regionach Polski już trwają, albo niedługo rozpoczną się. Pamiętajmy o zapewnieniu bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w tym okresie.

Zacznijmy od wyjazdów grupowych. Organizatorzy i rodzice wysyłający swoje pociechy powinni sprawdzić wcześniej, czy oferty biur turystycznych i przewoźników spełniają oprócz atrakcji warunki bezpieczeństwa. Właściwym jest doinformowanie się jak będzie wyglądać podróż? Jaka będzie trasa przejazdu? Którędy przebiega, ile czasu i jakimi środkami komunikacji. Ilu i jakich opiekunów. Jeżeli przejazd ma odbywać się autokarem przeanalizować program przejazdu. Odległość, uwzględniając przebieg trasy, średnią prędkość autokaru (pamiętajmy, że jeżeli trasa będzie przebiegać przez większe miasta w godzinach szczytu czas zdecydowanie ulegnie wydłużeniu). Przewidziane miejsca postoju. Czas jazdy między postojami (młodzi ludzie są żywi i nie wytrzymują zbyt długo w pozycji siedzącej). Czas postoju co dwie godziny po 15 minut. Po czterech godzinach jazdy pół godziny przerwy. Czy przewidziano biorąc powyższe pod uwagę obsługę autokaru przez jednego czy dwóch kierowców. Przepisy jednoznacznie mówią ile godzin może pracować kierowca jednego dnia. Nie dajmy się zwieść, że przekroczenie tego czasu o pół godziny czy jedną godzinę nie ma znaczenia. Ma znaczenie. Wcześnie zapada zmrok, widoczność jest ograniczona. Kierowca autobusu świadomy, że wiezie dzieci musi mieć podwójnie wyostrzoną czujność. Wpływa to na zmęczenie. Jeżeli dojdzie do wypadku (czego nikomu nie życzę) do odpowiedzialności pociągnięci będą i kierowca, i organizator, i kierownik grupy, i opiekun.

W dniu wyjazdu wyegzekwować kontrolę autokaru i kierowcy przez policję lub inspekcję transportu drogowego. Nadal zdarza się, że autobusy są niesprawne technicznie.

Kontrola polega na sprawdzeniu stanu technicznego, wyposażenia autobusu, stanie trzeźwości kierowcy, zapisu tachografu pracy kierowcy lub kierowców. Funkcjonariusz upewnia się czy odległość do przejechania i czas wystarczają do obsługi przez jednego kierowcę. Osoby podróżujące autobusem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa mają obowiązek je zapinać podczas jazdy. Opiekunowie, osoby dorosłe zajmują miejsca najbliżej wyjść. Sprawdzają w trakcje podróży czy wszystko jest w porządku, czy wszyscy czują się dobrze. Osoby, które mają problemy ze zdrowiem powinny wcześniej przygotować się do podróży. Rodzice powinni powiadomić opiekunów o problemie. Opiekunowie, kierownik grupy powinni mieć w zanadrzu np.: aviomarin. Wskazane jest, aby nawet podczas podróży autokarem wszyscy mieli na sobie elementy odblaskowe. Wielu stwierdzi, że to przesada. Przypomnijmy sobie wypadek pod Białymstokiem. Tam młodzież nie była w nie wyposażona. Trudniej ratownikom było ich dostrzec w rowie, w krzakach.

Przy przechodzeniu przez jezdnię często opiekun przechodzi z pierwszą parą , następne idą same i ewentualnie z ostatnią drugi opiekun. Tak nie powinno być. Opiekun powinien być dobrze z daleka widoczny (Art.6 ust.1 p.6 i art.6 ust.2 z kodeksu drogowego wręcz tego wymagają).

Jak prawidłowo powinno wyglądać przeprowadzenie dzieci przez jezdnię:

1. Opiekun zatrzymuje się przy krawędzi chodnika, pobocza
2. Sprawdza z lewej i z prawej czy nie ma zbyt blisko pojazdów (pamiętajmy, że samochodu w miejscu nie zatrzyma żaden kierowca)
3. Wystawia znak "STOP", wychodzi na środek jezdni
4. Ustawia się przodem lub tyłem do kierunku jazdy w sposób umożliwiający obserwację dzieci
5. Wtedy dopiero przechodzą dzieci
6. Drugi opiekun przechodzi z ostatnią parą
7. Osoba zabezpieczająca schodzi z jezdni z wystawionym znakiem “STOP” dopiero po przejściu całej grupy
8. Znak "STOP" opuszcza po całkowitym zejściu z jezdni.

Elementy odblaskowe - niekoniecznie kamizelki (chociaż wskazane jest) powinni używać wszyscy podopieczni. Łatwiej jest dostrzec ich między innymi uczestnikami ruchu, w tłumie.

Opiekuna w kamizelce łatwiej jest zauważyć dziecku, które się zagapi.
W czasie wycieczki, podróży konieczne są apteczki pierwszej pomocy.
Pamiętajcie Państwo - zwracam się do organizatorów i opiekunów wszelkiego rodzaju grupowego wypoczynku dzieci i młodzieży. Na Was spoczywa obowiązek i odpowiedzialność za młodzież powierzoną Waszej opiece i jeżeli już decydujecie się, musicie być tego świadomi.
Będziemy propagować różnego rodzaju akcje organizowania spędzania wolnego czasu i działań zapewniających poprawę bezpieczeństwa.


Jan Szumiał
Praska Autoszkoła "PAS"
6440