Dajmy Pradze drugą szansę


"W historii Pragi 10 lutego 1648 roku to jedna z najważniejszych dat. Był to bowiem dzień, w którym król Władysław IV nadał Pradze przywilej miejski" - tymi słowami zaczyna się stanowisko Rady Dzielnicy Praga Północ i Rady Praga Południe, odczytane 10 lutego, podczas uroczystej wspólnej sesji Rad obu dzielnic w Teatrze Powszechnym.

Poprzedziła ją msza święta w katedrze św. Floriana, którą odprawił arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Ważne dla Pragi wydarzenie, dokładnie w 360. rocznicę, przypomniała na scenie teatru inscenizacja, z udziałem króla, królowej, marszałków i dworzan. Królewski sekretarz odczytał treść przywileju lokacyjnego Pragi Biskupiej, która stała się miastem na prawie magdeburskim. Treść tego przywileju z 10 lutego 1648 roku można przeczytać na wystawie w holu teatru. Zgromadzono tu również zdjęcia wielu ważnych obiektów i wydarzeń z historii Pragi.

Żywym słowem dzieje Pragi od XVI wieku, w czasach spokojnych i burzliwych, nakreślił dr Andrzej Sułtan, zastępca dyrektora Muzeum Historycznego Warszawy. Wykład zakończył optymistycznym akcentem: "Teraz mam nadzieję, że szybko uda się doprowadzić do tego, by Praga Północ i Praga Południe były częścią nowoczesnego city."

Z taką intencją wypowiadali się także: wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, burmistrz Pragi Północ Jolanta Koczorowska, burmistrz Pragi Południe Tomasz Kucharski. Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, mieszkaniec Pragi, zadeklarował: "Będę podpisywał decyzje bez strachu, ale kompetentnie. To będzie dobry czas dla Pragi - tego Wam i sobie życzę."

Szansę dla Pragi radni obu dzielnic widzą w programie rewitalizacji Warszawy, który pozwoli odrestaurować unikatową zabudowę tej części miasta i odtworzyć jej wspaniałą architekturę oraz oryginalny układ urbanistyczny XIX-wiecznej praskiej starówki. Radnym bardzo zależy na zachowaniu tego dziedzictwa. Zaapelowali do władz stolicy, Mazowsza i administracji państwowej o pomoc w finansowanie zadań, związanych z ratowaniem starej substancji miasta oraz rozwojem infrastruktury: nowej linii metra, Stadionu Narodowego na Euro 2012, ośrodków sportowych, instytucji kultury i użyteczności publicznej. Chcą przywrócić Pradze Wisłę.

"Dajmy Pradze drugą młodość" - z tym hasłem radni Pragi Północ i Pragi Południe ogłosili Rok 2008 - Rokiem Pragi. Wszystkich mieszkańców Warszawy zapraszają na imprezy, związane z 360. rocznicą nadania Pradze praw miejskich. Będą to:

- Inscenizacja plenerowa bitwy polsko-szwedzkiej 1656,
- Konkurs fotograficzny dla młodzieży i dorosłych pt. "Wiadomo, Stolica"’
- XII Festyn Praski,
- Praski Plener Malarski,
- VII Wiosenny Ogólnopolski Turniej Halowej Piłki Nożnej Dziewcząt,
- IX Rodzinne Zawody Pływackie,
- II Ogólnopolski Turniej Koszykówki "Praga Cup 2008",
- VII Integracyjny Praski Bieg "Ku Słońcu",
- Jesienny Festyn Praski – Podsumowanie Roku Pragi,
- Skaryszewska Biesiada Poetycka,
- Uroczysty Koncert Finałowy Dwóch Dzielnic z okazji 360-lecia Pragi,
- Finał programu "Senior Starszy - Sprawniejszy",
- Festyn "Żyj zdrowo na sportowo",
- Mistrzostwa Judo "Praga Cup 2008",
- Olimpijskie Przedszkole.

"Rada Dzielnicy Praga Północ i Rada Dzielnicy Praga Południe zwracają się do Rady m.st. Warszawa o włączenie Roku Pragi do imprez m.st. Warszawy oraz zwracają się do Pani Prezydent o objęcie patronatem inicjatywy obu dzielnic" - tak kończy się Stanowisko, podpisane przez przewodniczących Rad: Elżbietę Kowalską-Kobus (Praga Północ) i Marcina Kusia (Praga Południe), przyjęte przez aklamację podczas wspólnej sesji.

Następnie, w trochę lżejszej konwencji świętowano w Klubie Bambini di Praga i Nowym Kinie Praha przy ul. Jagiellońskiej. Był poczęstunek przy muzyce Kapeli Praskiej i Praski Wieczór Filmowy, na którym pokazane zostały filmy z cyklu Nowe Legendy Miejskie fundacji Moma Film oraz pokaz specjalny filmu "Rezerwat" autorstwa Łukasza Palkowskiego. Po projekcji filmu odbyła się dyskusja z udziałem reżysera filmu i odtwórcą głównej roli Marcinem Kwaśnym.


Rozmawiała Ewa Tucholska K.
5979