Od skakanki do fajerwerków

IX Festyn Rodzinny na Targówku Fabrycznym 1 czerwca zaczął się bez fanfar, od rywalizacji najmłodszych uczestników: dziewczynki skakały na skakance, chłopcy podbijali piłkę nogą, głową lub rakietką; pod namiotem każdy mógł narysować "Moje ulubione miejsce". Dorośli odbywali pogawędki i spacery w grupach.

Oficjalnego otwarcia festynu dokonali: Hanna Nerć - przewodnicząca Rady Osiedla i Robert Sobiecki - wiceprzewodniczący. "To próba generalna przed wielkim jubileuszem, do którego pozostało 365 dni". Powitano mieszkańców i gości, między innymi absolwentów SP nr 58.

Scena na placu przed szkołą ożyła za sprawą Sławomira Kowalskiego, który dał lekcję sztuki iluzji. Z bliska oglądali ją zaproszeni do akcji "panowie asystenci", sprzed sceny - liczna grupa obserwatorów.

Część artystyczną rozpoczął występ młodzieży ze świetlicy wychowawczo-opiekuńczej Ośrodka Pomocy Społecznej, z debiutanckim programem na Dzień Matki i Dzień Ojca. Potem na scenę wkroczyli zawodowcy - znany tu kabaret "Zygzak". O tym, że "Sąsiad też człowiek" przekonywali uczniowie SP nr 58, piosenkami solowymi i grupowymi, w różnych rytmach, z końcowym życzeniem "Niech zakwitną bukiety naszych serc".

O aplauz widowni zabiegali kolejno: "Zamachowcy", młodzieżowa kapela "Hydrofor", "Elaband" i "Akurat". Spośród bardzo wielu chętnych wybrano siedmioro młodych uczestników konkursu wiedzy o Targówku Fabrycznym. Musieli wykazać się znajomością nazw ulic, firm, sklepów, usług na osiedlu, a także samorządu lokalnego i zabytkowych obiektów.

W tym i we wcześniejszych konkursach wzięło udział prawie 200 dzieci; wszyscy otrzymali drobne upominki: kubeczki, pastę i szczoteczki do zębów, słodycze. Między występami na uczestników festynu czekały napoje i słodycze, później 800 gorących parówek.

W imprezie uczestniczyły całe rodziny, także z maleńkimi dziećmi, takimi jak 3-miesięczny Brajan. Wyróżniała się grupa absolwentów SP nr 58, którzy po latach odnowili kontakty przez portal "Nasza klasa". Pani Renia tu się urodziła, była chrzczona, przystąpiła do komunii świętej, brała ślub; jej córka też ukończyła tę szkołę. Teraz mieszka na Mokotowie, ale na Targówek Przemysłowy przyjeżdża z sentymentu. "Mamy bardzo miłe wspomnienia o tej szkole" - powiedziała nam pani Elżbieta. Ta grupa, wraz z dorosłymi mieszkańcami, uczestniczyła w festynie do końca, była czynna w dyskotece pod chmurką, o godz. 22 obejrzała pokaz fajerwerków. Zabawa skończyła się pół godziny przed północą.

Bogaty program Festynu Rodzinnego to efekt współpracy Rady Osiedla, dyrektorów: SP nr 58 Danuty Jeziorkowskiej i Zespołu Szkół nr 34 Ryszarda Pietruchy oraz hojności sponsorów: Urzędu Dzielnicy Targówek, Procter&Gamble, STO, Drukarni Semafic, Grażyny i Kazimierza Kwiatkowskich, Drukarni - Usługi Wydawniczo-Poligraficzne ADET, Marka Sójki MARBUD, Anny i Krzysztofa Zawada, Granna, Marleny Woźniak, Żywiec Trade.

"Celem organizatorów Festynu Rodzinnego, od początku, jest integrowanie społeczności szkolnej i mieszkańców osiedla. Ten festyn pokazał, że dzieci z Targówka Fabrycznego nie boją się sceny, potrafią występować - powiedziała nam Hanna Nerć. - Druga obserwacja: uczestniczyły całe rodziny, każdy znalazł coś dla siebie, nawet 2 - 3-latki dobrze się bawiły. Trzeba docenić pracę Rady Osiedla, która w przygotowanie i sprawny przebieg imprezy włożyła wiele trudu i czasu". Od listopada 2007 roku Rada Osiedla Targówek Fabryczny działa w składzie: Hanna Nerć - przewodnicząca, Robert Sobiecki - wiceprzewodniczący, Agnieszka Sikora - skarbnik, Agnieszka Szczepańska - sekretarz, Michał Jakubiak - redaktor "Sąsiada" oraz: Mariusz Bielecki, Ryszard Dziwisiński, Iwona Więckowska, Ewa Wiechno, Elżbieta Ciechomska, Waldemar Grygiencze, Andrzej Komorowski, Lucyna Rymer, Elżbieta Smolarz, Irmina Wieczorek.

"Rada Osiedla zrobiła tu kawał dobrej roboty. Dużo się zmieniło dzięki ich działalności. Dlatego bardzo chętnie przytuliłam ich do szkoły" - powiedziała Danuta Jeziorkowska, dyrektor SP nr 58 przy ul. Mieszka I 7. W tej szkole członkowie Rady Osiedla pełnią dyżury w każdą sobotę w godz. 10-11.



K.
5997