Impresje mazowieckie

Pod takim tytułem otwarta została 8 października w Galerii Konferencyjnej w gmachu Urzędu Dzielnicy Pragi - Północ przy ul. Kłopotowskiego 15, wystawa Doroty i Leszka Gęsiorskich, małżeństwa artystów, którzy choć nie pochodzą z Warszawy, od kilkunastu lat mieszkają i pracują na Pradze. Tutaj stworzyli wspaniałą rodzinę i robią wiele dobrego dla mieszkańców dzielnicy.

Dorota Gęsiorska urodziła się w Płocku w 1970 r. Z wykształcenia anglistka, stworzyła oryginalną metodę nauczania języka angielskiego, łączącą elementy lingwistyczne z artystycznymi. W pracy twórczej zajmuje się rysunkiem, grafiką warsztatową i komputerową, uprawia też malarstwo. Jej prace znajdują się w galeriach warszawskich oraz w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Ma na swym koncie udział w wielu prezentacjach zbiorowych, m.in. Galeria Plenerowa "Starówka", Warszawa 1992, "Dni kultury łemkowskiej" - Galeria Cafe, Warszawa 2004, "Artyści Artbarbakanu na Święta" - Galeria Konferencyjna, Warszawa 2005, oraz wystawę indywidualną "Moja Praga", Galeria N'69, Warszawa 2006. Od 2005 r. wspólnie z mężem aktywizuje kulturalne życie dzielnicy, współpracując z Fundacją Artbarbakan i artystami z Pragi oraz poprzez własne programy autorskie indywidualnych działań kulturalno - artystycznych dla dzieci i młodzieży. Leszek Gęsiorski urodził się w Przemyślu w 1954 r. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i w Warszawie. Dyplom obronił z grafiki i założył w Domu Kultury "Praga" Pracownię Grafiki Artystycznej. Zajmuje się także malarstwem. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Galerii Prezentacje KMPiK, Warszawa 1984, w Galerii DAP "Syndrom milenijnego przełomu", Warszawa 2001, "Pejzaż i Anioły", Warszawa 2002, "Droga" w Galerii N'69, Warszawa 2006. Jego prace malarskie i grafiki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą.

Obecnie w Galerii Konferencyjnej Dorota i Leszek Gęsiorscy po raz pierwszy wystawiają swoje prace razem. Pełne wewnętrznego żaru, symboliczne pejzaże Leszka mieszają się z urokliwymi widokami praskich podwórek Doroty. Co łączy te dwie drogi twórcze? - sentyment dla Pragi i Mazowsza. Leszek Gęsiorski mówi, że Praga jest jego inspiracją. Wspomina, że długo szukał swego miejsca, aż znalazł je w Warszawie, w dzielnicy, która dzięki swej autentyczności odznacza się specyficznym klimatem, dobrym dla sztuki.

Artysta prezentuje w Galerii Konferencyjnej swoje mazowieckie pejzaże. Dominują w nich dwa motywy - wierzby i dziewanny. Leszek Gęsiorski przyznaje, że dziewanny, które zobaczył w okolicach Sierpca zafascynowały go i zaimponowały mu swoją siła i żywotnością. Malował je więc w różnych wariantach i konfiguracjach, na słonecznej łące i w nocy, w świetle księżyca.

Nie są to zwykłe pejzaże. Wszystkie mają niesamowity nastrój, niekiedy przypominają marzenia senne, wizje, jakby z podświadomości. Można w nich dostrzec jakby ukryty sens, drugi obraz. Tak jak w splecionych gałęziach wierzb można dostrzec zarys kobiecej postaci. W porównaniu z symbolicznymi, trochę tajemniczymi obrazami męża, malarstwo Doroty Gęsiorskiej jest spokojniejsze, jednoznaczne, prostsze w odbiorze, "zwykłe" - a jednak niezwykłe. Artystka, bowiem potrafi wydobyć piękno z najzwyklejszych, drobnych szczegółów. Na wystawie prezentuje kilkanaście widoków Pragi, uliczki, bramy, podwórka. Jest to Praga piękna, słoneczna, często w pastelowych kolorach. Nawet kominy, widziane z okien dawnej pracowni, układają się w ciekawy pejzaż, a szyny zajezdni tramwajowej na Kawęczyńskiej tworzą świetliste linie na bruku w taki sposób, że całość kojarzy się z zaułkami Montmartru.

A przecież to tylko Praga. Dorota Gęsiorska przedstawia praskie bramy, nieliczne już drewniane domy, no i oczywiście cerkiew. Artystka przyznała, że to jest jej ulubiony motyw. Cerkiew św. Marii Magdaleny została uwieczniona różnymi technikami, na różne sposoby. Bardzo ciekawy jest rysunek cerkwi, wykonany specjalną, tłustą kredką, zwaną sauce. Ale chyba najpiękniejsza jest akwarela, przedstawiająca cerkiew zimą, o zachodzie słońca. Delikatne barwy jakby rozlewają się. Najmocniejszym akcentem jest czerwona kopuła świątyni.

Ekspozycja "Impresje mazowieckie" to wystawa bardzo specyficzna, nastrojowa, trochę nostalgiczna, przedstawiająca widoki Mazowsza i Pragi. I wszystko się zgadza, bo jak powiedziała naczelnik Wydziału Kultury Dzielnicy Praga-Północ, Ewa Sobierajska, Mazowsze jest piękne, a Praga to też Mazowsze.

Wystawę prac Doroty i Leszka Gęsiorskich "Impresje mazowieckie" w Galerii Konferencyjnej w siedzibie Urzędu Dzielnicy Praga-Północ przy ul. Kłopotowskiego 15 można oglądać do 31 października w poniedziałki, w godz. 10-18 oraz od wtorku do piątku, w godz. 8-16.


Joanna Kiwilszo
6635