Nowy komisariat



      W sobotę 27 kwietnia mieszkańcy Tarchomina byli świadkami niecodziennego wydarzenia. Przy dźwiękach orkiestry dętej, ulicami osiedla przemaszerował oddział policji konnej. Tak rozpoczęła się uroczystość oddania do użytku nowego Komisariatu Policji przy ul. Myśliborskiej 65, u zbiegu ulic Obrazkowej i Świderskiej.
      Obecny komisariat zastąpi dwa małe, gdzie dotychczas oddzielnie pracowały służby kryminalne i prewencji. Pozwoli to na szybszą łączność między policjantami i przyniesie znaczne oszczędności. Nie bez znaczenia jest też komfort pracy funkcjonariuszy. Nowa siedziba bowiem jest rzeczywiście nowoczesna, estetyczna i funkcjonalna.
      Trzykondygnacyjny budynek składa się z trzech segmentów A, B i C. Na parterze segmentu „A” i „B” zaprojektowano zespół pomieszczeń służby dyżurnej, pomieszczenia dla osób zatrzymanych, salę konfrontacji, salę odpraw dla wszystkich służb, szatnię z węzłem sanitarnym i pokój socjalny. W segmencie „C” zlokalizowano garaże z podręcznym warsztatem oraz pomieszczenie na agregat. Pierwsze piętro będzie zajmował wydział kryminalny oraz dzielnicowi. Ostatnie, trzecie piętro przeznaczone zostało dla wydziału prewencji oraz na sekretariat, archiwum i gabinet komendanta białołęckiej policji. Budynek o łącznej powierzchni użytkowej 2200 m kw., wyposażony został we wszystkie instalacje z kotłownią gazową i wolno stojącą stacją transformatorową. Siedziba komisariatu przystosowana jest do potrzeb także niepełnosprawnych interesantów.
      Nowy komisariat powstał z funduszy Gminy Warszawa Białołęka, która przeznaczyła na ten cel 7 mln zł. 16 maja ubiegłego roku Urząd Gminy przekazał nieodpłatnie działkę pod budowę obiektu. Projekt wykonała Agencja Projektowa „A-4” s. c. z Nowego Sącza. Wykonawcą budynku jest Przedsiębiorstwo Budowlane „Gawrosz” z Otwocka. Sprzęt komputerowy sfinansuje Komenda Stołeczna Policji.
      Komendant Komisariatu Policji Warszawa Białołęka Jacek Wiadro (10 lat pracy w policji) nie krył zadowolenia:
      - Przeszklone, estetyczne pomieszczenia, maksymalnie 2-osobowa obsada w pokoju - nie przypuszczałem, że będę pracował w takich świetnych warunkach. Minister sprawiedliwości Barbara Piwnik, która przecięła wstęgę, nazwała sukcesem fakt, że białołęcki samorząd dostrzegł potrzeby policji. Dodała również, że atmosfera pracy policjantów będzie przekładała się na poczucie bezpieczeństwa obywateli, a o to przecież wszystkim chodzi.
      Gmina zawarła z Komendą Stołeczną porozumienie o zwiększeniu policyjnych etatów. Burmistrz Białołęki Jerzy Smoczyński motywuje to szybkim rozwojem gminy. - W ciągu 8 lat przybyło tu 18 tysięcy nowych mieszkańców, a więc policjantów też musi być więcej. Na uroczystości otwarcia, poza komendantami policji wszystkich warszawskich gmin, obecna była też delegacja policji francuskiej. Dyrektor Szkoły Policyjnej w Nîmes, komisarz Hervé Louzeau stwierdził, że w tak trudnym i odpowiedzialnym zawodzie ogromne znaczenie mają warunki pracy. Policjanci białołęccy, mimo niełatwego terenu, mają szczęście, że otrzymali taką siedzibę.
      Budowa komisariatu przy Myśliborskiej trwała niespełna rok. Po wyposażeniu wnętrz i podłączeniu sprzętu komputerowego policjanci rozpoczną tu pracę w połowie maja. Życzymy im sukcesów, a nam, mieszkańcom, poczucia bezpieczeństwa i zapewnienia spokoju.

Joanna Kiwilszo





Żeby powiększyć miniaturę kliknij na niej

5074