Rewitalizacja Pragi Północ

Kolejna konferencja zorganizowana przez Urząd Dzielnicy Praga Północ, tym razem na temat: "Rola wspólnot mieszkaniowych i zarządców nieruchomości w procesie rewitalizacji. Partnerstwo w procesie rewitalizacji" odbyła się 17 czerwca w Novym Kinie Praha. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Dzielnicy Praga Północ, praskich wspólnot mieszkaniowych i mieszkańcy zainteresowani projektami rewitalizacji dzielnicy.

Pierwszą część konferencji poświęcono możliwościom pozyskania funduszy na działania energooszczędne w budynkach wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Temat przybliżyła zebranym Lilla Lesiak z European Institute of Environmental Energy Poland. Okazuje się, że po przeprowadzeniu tego rodzaju remontu oszczędności na ogrzewaniu, w zależności od budynku, mogą sięgnąć od kilkunastu, nawet do ponad 80%. O spodziewanym stopniu redukcji kosztów warto się przekonać sporządzając audyt energetyczny budynku - dokument niezbędny także do uzyskania w banku kredytu na termomodernizację. Zasady finansowania inwestycji energooszczędnych wyjaśniali przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego. Niepokój budzi fakt, że atrakcyjność kredytu na ten cel (teraz bank zwraca w postaci premii 25% jego wysokości) po nowym roku może znacznie zmaleć, jeśli zostaną wprowadzone w życie obecnie przygotowywane zmiany w ustawie. Z funduszy unijnych na ten cel mogą skorzystać tylko zarządcy budynków użyteczności publicznej.

Druga część konferencji była poświęcona działaniom dzielnicy w procesie rewitalizacji i konkretnym projektom w tym zakresie. Po omówieniu przez wiceburmistrza Artura Buczyńskiego społecznych i kulturalnych osiągnięć dzielnicy, Halina Książyk - dzielnicowy koordynator ds. rewitalizacji przedstawiła Mikroprogram Rewitalizacji Dzielnicy Praga Północ, będący częścią uchwalonego 8 maja 2008 przez Radę Warszawy Lokalnego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy na lata 2005-2015. Poza przebudową Placu Weteranów 1863 r. z budową domu kultury w Parku Praskim, czy rewitalizacją przestrzeni ul. Białostockiej, przewiduje się dalsze remonty na ul. Ząbkowskiej - w oficynach przy Ząbkowskiej 12, 13 i w budynku frontowym oraz oficynie kamienicy przy Ząbkowskiej 28. Poważne remonty czekają też w najbliższych latach (do 2010 r.) kamienice przy Markowskiej 14 i 16. W ramach projektu ma być wykonany również plac zabaw dla dzieci, dosadzona zieleń oraz przeprowadzona konserwacja podwórkowych kapliczek. W tym roku przewidywane jest zakończenie prac projektowych oraz wybór wykonawcy adaptacji na siedzibę Muzeum Warszawskiej Pragi zabytkowych budynków przy ul. Targowej 50/52. Remontu wreszcie doczeka się Pałacyk Konopackiego przy ul. Strzeleckiej 11/13 - z przeznaczeniem na społeczne i edukacyjne potrzeby okolicznych mieszkańców. Przygotowywana jest też renowacja drewnianego budynku przy ul. Środkowej 9 - siedziby Zespołu Ognisk Wychowawczych Dziadka Lisieckiego.

Spośród projektów wspólnot mieszkaniowych zgłoszonych przez mieszkańców dzielnicy i wyłonionych do realizacji w ramach konsultacji społecznych, przygotowywany jest remont kamienic przy ul. Bródnowskiej 1, ul. Stalowej 2, ul. Targowej 15 i Targowej 39.

Jednak największe zainteresowanie, co znalazło wyraz także w kończącej konferencję dyskusji, wzbudził projekt XIX-wieczna Praska Starówka przedstawiony przez prezesa Stowarzyszenia Nowa Praga Michała Sokolnickiego. W przeciwieństwie do większości przedstawionych pomysłów na rewitalizację Pragi, skupiających się przede wszystkim na aspekcie renowacji budynków, tu w pierwszym rzędzie położono nacisk na rewitalizację społeczną całej Nowej Pragi, m.in. poprzez bezpłatny dostęp do internetu, tworzenie spółdzielni socjalnych, miejsc zabaw i rekreacji dla dzieci i młodzieży, placów i skwerów miejskich - m.in. w miejscu dawnego bazaru Pachulskiego, aktywne kultywowanie i propagowanie tradycji i pamięci historycznej tego rejonu (bazar staroci, lokalne rzemiosło i usługi).

Cieszy, że rewitalizacja kamienicy przy Targowej 15, jest już pozytywnie zaopiniowana przez Zespół ds. rewitalizacji w Urzędzie m.st. Warszawy, ale to właśnie pomysł na rewitalizację Nowej Pragi zasługuje na szczególne wsparcie, tak urzędu dzielnicy, jak i samych mieszkańców. Choć słusznie chwalono się, że Praga Północ jako pierwsza dzielnica w Warszawie zanotowała wzrost aktywności wspólnot mieszkaniowych chcących pozyskać fundusze unijne dla swoich planów remontowych, to wydaje się, że bez zakrojonych na znacznie większą skalę działań władz miasta i znacznie większych funduszy na nie przeznaczonych (praski mikroprojekt na lata 2005-2013 to zaledwie 122 miliony złotych), może okazać się, że w miarę szybkie osiągnięcie trwałych celów przyświecających procesowi rewitalizacji Pragi Północ nie jest możliwe. Oby tak się nie stało.

Kr.
6633