Gospel dla pań

8 marca o godz. 19.00 w Ko¶ciele p.w. ¦w. Franciszka z Asyżu przy ul. Strumykowej 25 odbył się koncert "W Hołdzie Wielkim Damom Gospel" w wykonaniu zespołu Soul Connection.

Data koncertu przypadła na Dzień Kobiet, w zwi±zku z czym przygotowano specjalny repertuar na tę okoliczno¶ć. Soul Connection wykonał najważniejsze pie¶ni skomponowane i ¶piewane przez znane artystki: Mahalię Jackson, Arethę Franklin czy Whitney Houston oraz artystki współczesnej muzyki gospel: Yolandę Adams, Karen Clark Sheard i Vicky Winans. W programie znalazły się m.in. "God is here" - Karen Clark Sheard; "I go to the rock" - z filmu "Preacher’s wife" - wykonywany przez Whitney Houston; "Down by the riverside" - pie¶ń tradycyjna rozsławiona przez Mahalię Jackson; "Oh Happy Day" – jeden z najbardziej znanych utworów gospel, ¶piewany przez Arethę Franklin. Koncert Soul Connection był starannie wyreżyserowanym spektaklem, pełnym żywiołowych wykonań.

Soul Connection ¶piewa gospel od 2002 roku. Inspiracje i wzory czerpi± z warsztatów prowadzonych przez instruktorów ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Chór wykonuje zarówno tradycyjne, jak i współczesne pie¶ni gospel, w tym własne kompozycje. ¦piewaj± głównie po angielsku, ale maj± w repertuarze również utwory w języku polskim. Należ± do nich polskie kolędy zaaranżowane całkowicie w stylu gospel, które zostały nagrane i wydane na płycie przed ostatnimi ¶więtami. Chór wzi±ł udział w nagraniu albumu zespołu T.Love (utwór Make War Not Love), ¶piewał ze Stanem Borysem, zdobył wyróżnienie na festiwalu muzyki gospel w Opolu i nagrody podczas warszawskiego festiwalu Warsaw Gospel Days. Soul Connection prowadz± Beata Stasiak i Joanna Łysek. Organizatorem koncertu był burmistrz Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy, Jacek Kaznowski wraz z rad± i zarz±dem, proboszcz Parafii p.w. ¦w. Franciszka z Asyżu, ks. Jan Józefczyk oraz Wydział Kultury dla Dzielnicy Białołęka.

(egu)
3783