Ząbkowska KULmixTURA

5 września, podczas VII Praskich Spotkań z Kulturą, warszawiacy mieli unikalną szansę zetknięcia się jednocześnie z kulturą z różnych stron świata: afrykańską, brazylijską, bałkańską, latynoamerykańską, Ainów, gruzińską, perską, żydowską, arabską, Dalekiego Wschodu, hinduską, cypryjską. Na podwórkach ulic: Ząbkowskiej i Brzeskiej klimat tych krajów przybliżały eksponaty, zdjęcia, stroje, potrawy, tańce, pieśni, a także gry i zabawy.

Na scenie głównej, u zbiegu Ząbkowskiej i Brzeskiej rytmy zmieniały się jak w kalejdoskopie, od Kapeli Praskiej i West African Project - do francuskiego Pad Bra Pad i gwiazdy wieczoru - Kayah.

Amatorzy tańca oglądali występy w różnych odmianach tej sztuki, od modern jazz, poprzez disco, funky, boogie woogie, po taniec towarzyski - na scenie tanecznej przed Centrum Handlowym Warszawa Wileńska. Do zrobienia pierwszych kroków zachęcała widzów m.in. Ivona Pavlovic.

Na podwórku pomiędzy Brzeską i Targową, do aktywnego udziału zachęcał Teatr Remus: malowania muralu, żonglowania, samby na bębnach i tańca. Na amatorów spacerów po Pradze czekali przewodnicy. Dla amatorów gier miejskich LOTTO, wspólnie z firmą Citygames, przygotowało grę "Złota liczba". Na Brzeskiej 6A zagościła kultura fizyczna i sport. Pod namiotem stanęła makieta budowanego na Pradze Stadionu Narodowego, a na boisku drużyny złożone z członków UKS rozgrywały mecze "międzypaństwowe" w turnieju o puchar Narodowego Centrum Sportu. Kibice dopingowali zawodników okrzykami i wuwuzelami. Z 8 drużyn do półfinału przeszły: Słowacja, Rosja, Brazylia i Wybrzeże Kości Słoniowej; odpadły Argentyna, Chorwacja, Japonia i Polska. W walce o 3. miejsce Brazylia pokonała Słowację. Finałowy mecz Rosja (dziewczęta) - WKS zakończył się remisem. Po dogrywkach zwycięzcą została drużyna Wybrzeże Kości Słoniowej. Wszyscy zawodnicy dostali upominki, zwycięskie drużyny - puchary. Po rozgrywkach można było dostać autograf i zrobić zdjęcie ze znanymi piłkarzami Radosławem Majdanem i Tomaszem Iwanem.

Główną atrakcją dnia była wielokulturowa, wielonarodowa parada w rytmie samby, która przeszła ulicami: Brzeską, Ząbkowską i Targową, wzbudzając na całej trasie żywe zainteresowanie.

Organizatorami Ząbkowskiej KULmixTURY były: Urząd Dzielnicy Praga Północ i Totalizator Sportowy.

Członek zarządu Totalizatora Sportowego Wojciech Szpil wyraził radość, że impreza na Ząbkowskiej rozszerza swój zasięg, pomoże Warszawie w staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Włączając się w organizację KULmixTURY i zmieniając wizerunek produktów: LOTTO, MultiMulti, MiniLotto, Jokera i różne zdrapki - Totalizator Sportowy pokazuje, że domeną firmy nie jest hazard, lecz rozrywka i radosne emocje klientów.

Burmistrz Pragi Północ, Jolanta Koczorowska wspomina początki imprezy: "Pomysł na imprezę integracyjną na ul. Ząbkowskiej powstał wtedy, gdy został złożony i zaakceptowany wniosek unijny, dotyczący rewitalizacji. Rewitalizacja to nie tylko odnawianie kamienic, lecz cały proces ożywienia, wprowadzania nowych funkcji itd. Jednym z elementów była impreza na ul. Ząbkowskiej. Początki były skromne. Teraz impreza z roku na rok się bogaci, robi się coraz piękniejsza. W zeszłym roku zrodził się pomysł, by była to impreza wielokulturowa, by na Ząbkowskiej pokazać, że Praga jest wielokulturowym, tradycyjnym środowiskiem i tradycyjnym społeczeństwem. Myślę, że w ubiegłym roku udało się to bardzo dobrze. Teraz znowu są podwórka z ciekawostkami z różnych kultur. Rozszerza się gama pomysłów na wzbogacenie święta ulicy Ząbkowskiej i Brzeskiej, a także realizacja założenia rewitalizacyjnego: żyją podwórka, udało się zachęcić mieszkańców, by chcieli imprezę traktować jako swoją, a nie "z urzędu". Myślę, że coraz lepiej się to udaje. Podobnie jak w ubiegłym roku, elementem urozmaicającym i wzbogacającym imprezę, jest parada".

Czy za rok impreza wróci na Ząbkowską? "W tym roku będą wybory samorządowe; a to wprowadza element niepewności, bo przy choćby nieco zmienionym układzie sił politycznych zmieniają się również koncepcje, zmieniają warunki. Mam nadzieję, że nasza impreza ma już taki zasięg i akceptację mieszkańców, a także jest doceniana przez Panią Prezydent - że będzie kontynuowana. Myślę, że wszystko będzie sprzyjało naszym działaniom tak jak dziś przez cały czas sprzyjała nam pogoda".


K.
6202