Dla każdego coś ciekawego

Koniec stycznia i początek lutego w kinie Praha upłynie pod znakiem nowych polskich komedii, jednocześnie będziemy mogli zapoznać się z przykładami latynoamerykańskiej kinematografii czy też filmu skandynawskiego. Będzie śmiesznie, sensacyjnie i lirycznie. Każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz wyśmienitych filmów można wziąć udział w innych wydarzeniach kulturalnych. Podczas ferii zawsze o godzinie 10.00 będziemy wyświetlać filmy dla dzieci, szczegóły niebawem na naszej stronie.

Z nowości na pewno będzie święcił triumfy "Och Karol 2" w reż. Patryka Vegi. Kolejna rodzima produkcja, która wywoła uśmiech na naszych twarzach to film "Jak się pozbyć cellulitu" w reż. Andrzeja Saramonowicza, twórcy kultowego już "Testosteronu".

"Aurora i archanioł" - ciekawy przykład kina hiszpańsko-meksykańskiego. Reżyser w sposób nowatorski podjął próbę ukazania gangsterskiego kina rodem z lat 90. ubiegłego wieku. Fabuła wielokrotnie zaskakuje widza, a amatorzy czarnego humoru na pewno będą zadowoleni.

"Pewien Dżentelmen" to kino norweskie, prawie zupełnie u nas nieznane. Oglądamy perypetie mężczyzny w średnim wieku Urlika, który po dwunastu latach wychodzi z więzienia na wolność. Syn jest już dorosłym mężczyzną i niezbyt jest chętny do rozmów z ojcem kryminalistą. Z mroków przeszłości wyłania się dawny szef i stare rachunki do wyrównania. Bardzo ciekawa i wciągająca historia, zmuszająca co chwila do śmiechu, ale i do refleksji. Dodatkowym smaczkiem dla nas są polskie filmy oglądane przez naszego bohatera i to, co się podczas tego oglądania dzieje.

"Ludzie Boga" to poruszający obraz o męczeńskiej śmierci mnichów z algierskiej wioski zamordowanych przez islamskich ekstremistów podczas rozruchów w 1996 roku. Film jest francuskim kandydatem do "Oscara", zdobył Grand Prix i nagrodę ekumeniczną podczas festiwalu w Cannes.

Nasze kino to nie tylko doskonałe filmy. To także spotkania z twórcami, wystawy, galerie i wernisaże. W sobotę 29 stycznia o godzinie 18.00 odbędzie się wernisaż prac Stanisława Dołżyka pod tytułem "Erotyczne Fascynacje". Ten artysta prezentował swoje prace na wielu wystawach w kraju. Tworzy w stylu abstrakcji lirycznej, inspiracją do prezentowanych prac była twórczość Jana Siwmira - poety, autora kryminałów, dziennikarza. Wieczór okraszony będzie poezją w wykonaniu autora z towarzyszeniem zespołu muzycznego "Lirnik i tłum" w holu kina. Wstęp wolny.

W lutym gratka dla miłośników kryminałów - "gliniarz kontra złodziej", czyli Jacek Skowroński, autor rewelacyjnej "Muchy" i książki "Był sobie złodziej", a przesłuchiwać go będzie Piotr Pochuro, inny autor książek o sensacyjnej treści. Jacek Skowrońki swoje powieści pisze z punktu widzenia osób łamiących prawo, a w twórczości Piotra Pochury wraz z jego bohaterami możemy ścigać przestępców, oglądając świat z gliniarskiej perspektywy. To wszystko już niebawem w kinie "Praha".


 
4620