Dlaczego tutaj? Białołęka i jej mieszkańcy

W Białołęckim Ośrodku Kultury przy ul. Van Gogha 1 można oglądać wystawę zdjęć z konkursu fotograficznego pt. "Dlaczego tutaj? Białołęka i jej mieszkańcy", zorganizowanego przez urząd dzielnicy.

Otwarcie wystawy odbyło się 8 lutego w sali konferencyjnej białołęckiego ratusza, a następnie ekspozycja przeniosła się do BOK-u. To już trzecia edycja konkursu i trzecia wystawa, na którą składają się zdjęcia wykonane przez mieszkańców Białołęki oraz jej przyjaciół.

Fotografie pokazują Białołękę jako dzielnicę kontrastów. Z jednej strony, na przykładzie zdjęć skateparku przy ul. Odkrytej czy remontowanego mostu nad Kanałem Żerańskim widzimy nowoczesność i rozmach inwestycyjny (jedno ze zdjęć nosi nawet tytuł "Wszędzie się coś buduje"). Z drugiej strony - na zdjęciach wiślanych brzegów, stawów, łąk i leśnych duktów - dzielnica jawi się nam jako ostoja zieleni i spokoju pośród wielkomiejskiego gwaru Warszawy. Uczestnicy konkursu równie chętnie fotografowali białołęcką przyrodę, jak i wielkie budowy.

Jury konkursu pod przewodnictwem Michała Browarskiego, członka Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy w Brukseli miało trudne zadanie, gdyż poziom zdjęć w tym roku był bardzo wyrównany. Spośród 90 nadesłanych prac przyznano 3 nagrody główne oraz 7 wyróżnień. Nagrody zdobyli:

1. Norbert Konarzewski za zdjęcia "Offroad" oraz "Skrzydlaci mieszkańcy"
2. Małgorzata Brus za zdjęcie "Zuzia z Henrykowa"
3. Izabela Szeligowska za zdjęcie "Skatepark Białołęka - nocna jazda na desce"

Wyróżnieni zostali: Karina Szczepaniuk, Małgorzata Lusar, Agnieszka Kaczmarska, Robert Janowski, Cyprian Wawer, Przemysław Skroński i Marek Matych. Kończąca wernisaż prezentacja zdjęć konkursowych, zmontowanych w formie filmu, stanowiła świetny materiał promujący Białołękę jako nowoczesną, szybko rozwijającą się dzielnicę Warszawy, gdzie dobrze się mieszka i można wypocząć na łonie natury, i odpowiadała równocześnie na tytułowe pytanie. Wystawę fotografii z konkursu "Dlaczego tutaj? Białołęka i jej mieszkańcy" można oglądać w Białołęckim Ośrodku Kultury do 15 marca.


Joanna Kiwilszo
3881