Kino pełne magii

Niektórzy ludzie mówią o magii. O tym, że coś było magiczne. Używa się tych słów w odniesieniu do miejsc. Kino jest z miejscem, w którym muszą mieszać jakieś siły wyższe, z innego świata i wymiaru. Bo czymże jest kino? Projektor rzucający światło na ekran. To wszystko. Tutaj bardziej trzeba mówić o technice, o kilometrach kabli, o nowoczesnym oprogramowaniu do projektorów, o super serwerze mieszczącym w pamięci filmy wyświetlane w jakości cyfrowej. A jednak gdy gaśnie światło na sali, gdy skończą się reklamy, gdy wygaszą się światła, ta magia zaczyna działać. Ja mam nadzieję, że całe nasze kino PRAHA jest takim miejscem zaczarowanym.

Coś sprawia, że przytulnych wnętrzach chętnie się przebywa. Nie wiem, czy to sprawa kolorystyki, nastrojowego światła, przeszklonych szyb czy też czegoś innego. Jestem przekonany, że ten urok miejsca, nowoczesnego, ale tęchnącego starym duchem - na Państwa zadziała równie silnie. Nasze kino jest już pomału postrzegane nie tylko jako miejsce, gdzie można obejrzeć lepszy bądź gorszy film, lecz jako ważna placówka kulturalna po słusznej stronie Wisły. Cały czas wyświetlamy filmy o różnej tematyce i różnym ciężarze gatunkowym. Staramy się tak dobierać repertuar, aby każdy znalazł coś dla siebie. Dlatego obok superprodukcji i najgłośniejszych polskich i zagranicznych wytwórni filmowych wyświetlamy obrazy niszowe, kameralne. Staramy się, aby nasi widzowie mogli obejrzeć najnowsze premiery, obok filmów nieco starszych. Szykujemy niespodzianki związane z podróżami, sportami ekstremalnymi, ciekawymi filmami dokumentalnymi. Oprócz filmów odbędzie się masa imprez towarzyszących, związanych z szeroko rozumianą kulturą.

W marcu mija siódma rocznica śmierci poety, prozaika i piosenkarza, postaci bardzo wybitnej i zasłużonej dla polskiej kultury - Jacka Kaczmarskiego. Zespół muzyczny "Lirnik i tłum" jest zafascynowany postacią wielkiego Barda i będziemy mogli słuchać jego pieśni w wykonaniu tego zespołu, a jednocześnie na dużym ekranie olśni nas multimedialna prezentacja prac malarskich Stanisława Dołżyka. Nadal można obejrzeć w holu kina wystawę fotograficzną zorganizowaną w ramach Ogólnoeuropejskiego Konkursu Fotograficznego dla studentów DISCOVER EUROPE przy współudziale ludzi pracujących przy programie programu ERASMUS. Wciąż realizowane są warsztaty dla dzieci i młodzieży w ramach programu edukacyjnego - "SZAFA". To jedna z nielicznych okazji, aby uwrażliwić młodych ludzi na sztukę. Dzięki obcowaniu z wybitnymi dziełami wyrabiamy wrażliwość. Jest to niezwykle istotne w czasach zalewu tandetnych informacji reklamowych i tanich programów telewizyjnych, nie wymagających głębszej refleksji o otaczającym nas świecie. Zapraszamy do zapoznania się z programem na stronie www.szafa.edu.pl, informacje będą również umieszczane na naszej stronie internetowej.

Jeśli ktoś uważa, że w naszym kinie nie znajdzie filmów lekkich, łatwych i przyjemnych, ten jest w błędzie. Osoba, która uważa, że życie jest zbyt skomplikowane aby je komplikować wymyślnymi problemami moralnymi bohaterów, taka osoba znajdzie u nas obrazy pełne efektów specjalnych, pościgów, strzelanin, wybuchów i zapierających dech w piersiach walk na miecze, topory i noże. Nikt nie ma prawa narzekać na nudę w naszym kinie, atrakcja goni atrakcję. Jeszcze wiele wernisaży zorganizujemy dla młodych, twórców, mnóstwo wystaw plastyków i fotografów ozdobi wnętrza naszego kina. Mamy najniższe ceny w Warszawie, kartę widza czyniącą bilety jeszcze tańszymi, najwyższej jakości filmy, niebanalne wnętrza. Kino PRAHA - jedyne takie kino po tej stronie Wisły. Kino pełne magii.


K.
5302