Czy wiesz co robi w nocy twoja żona?
Nie śpi, bo chrapiesz



Chrapanie nie jest śmieszne. Dla partnerki chrapiącego mężczyzny jest to koszmar nieprzespanych nocy, oglądania na siłę telewizora, wymuszonego czytania czy też spania byle gdzie. A dla niego samego to najkrótsza droga do wielu groźnych chorób, takich jak choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu. Prowadzi też do zaburzeń potencji i znacznego obniżenia popędu seksualnego.

Przyczyny chrapania mogą być różne.

Najczęściej jest to zmęczenie, stres, nadwaga czy stosowanie używek. Rzadziej występującą przyczyną chrapania może być budowa anatomiczna, np. skrzywienie przegrody nosowej, polipy nosa czy powiększone migdałki podniebienne, tu pomóc może tylko zabieg chirurgiczny.

Chrapanie to jeden z objawów pogarszającego się stanu zdrowia.

U chrapiącego podczas snu zamiast spowolnienia pracy serca następuje jej przyspieszenie, ciśnienie wzrasta, a dotlenienie organizmu zmniejsza się o 30 proc. Skutkiem może być wzrost poziomu cholesterolu we krwi. U długotrwale chrapiących znaczne niedotlenienie organizmu w czasie snu, skutkuje niepełnowartościowym snem. Ludzie ci budzą się niewypoczęci, często z bólem gardła spowodowanym wysychaniem śluzówek. U części z nich pojawiają się wielokrotnie w ciągu nocy zatrzymania oddechu, które trwają od 10 sekund nawet do jednej minuty. Jest to tzw. obturacyjny bezdech senny. Zaburzenia snu powodują, że chorzy czują się permanentnie zmęczeni, nawet po długim śnie. Mają trudności w koncentracji uwagi, spada wydajność ich pracy, stają się konfliktowi i wybuchowi. Chrapiący pacjenci, u których występują bezdechy, często powodują wypadki komunikacyjne lub zasypiają za kierownicą. Senność i znużenie w ciągu dnia powodują też wypadki w pracy, spadek wydajności, kłopoty w kontaktach z innymi ludźmi.

Skutki zdrowotne długotrwałego chrapania.

Współczesna medycyna przyjmuje, że chrapanie jest czynnikiem ryzyka rozwoju schorzeń układu krążenia, zwłaszcza nadciśnienia tętniczego. Choroba ta dotyczy prawie jednej czwartej dorosłych obywateli naszego kraju. Wysokie ciśnieniem tętnicze może być przyczyną bezpośredniego uszkodzenia niektórych narządów, najczęściej mózgu lub nerek.

Często u osób, u których stwierdza się podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, dochodzi do przyspieszonego rozwoju miażdżycy naczyń i pojawienia się jej powikłań: choroby wieńcowej i zawału mięśnia serca, udaru mózgu, niewydolności krążenia i niedrożności tętnic kończyn (miażdżycy zarostowej). Można przyjąć, że nadciśnienie tętnicze średnio podwaja ryzyko wymienionych chorób. Udowodniony też został związek między chrapaniem a występowaniem cukrzycy.

Inne istotne konsekwencje chrapania.

Konsekwencje chrapania mają także swój wymiar społeczny. Zaburzenia potencji to bardzo poważny problem, traktowany przez mężczyznę jako dramatyczne zakwestionowanie jego męskości. Nie rozwiązany prowadzi do obniżenia poczucia własnej wartości, depresji, a nawet rozpadu małżeństwa - z tego powodu cierpi nie tylko mężczyzna, ale również jego partnerka, która często sobie przypisuje winę za ten stan rzeczy.

Sposoby na chrapanie.

Wymyślono mnóstwo domowych sposobów na chrapanie, od piłeczki wszywanej do piżamy, aby uniemożliwić spanie na plecach, przez gwizdanie, paski na brodę, zatyczki do uszu, w użyciu są też krople lub tabletki o przeróżnym składzie. W aptekach są dostępne bezpieczne, skuteczne i łatwe w użyciu ziołowe preparaty w sprayu, które zapobiegają chrapaniu lub drastycznie redukują jego natężenie i częstotliwość. Najwięcej informacji na temat problemu chrapania znaleźć można w internecie na stronie www.chrapanie.pl Są tam m.in. adresy placówek zajmujących się zaburzeniami oddychania w czasie snu. Strona wita internautów hasłem: Jeśli się śmiejesz - wszyscy śmieją się z tobą. Jeśli chrapiesz – sypiasz sam!

 


7107