Międzykulturowe Centrum Rozwoju i Edukacji

Wraz z początkiem maja na Białołęce rozpoczęła się realizacja projektu "Międzykulturowe Centrum Rozwoju i Edukacji". W ramach projektu dorośli i mali mieszkańcy dzielnicy Białołęka mogą korzystać z różnorodnych bezpłatnych zajęć edukacyjnych i rekreacyjnych między innymi: z capoeiry, warsztatów robienia biżuterii, tańca, czy fotografii.

Realizatorami projektu są: Fundacja Polskie Forum Migracyjne oraz Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy. Projekt finansowany jest ze środków otrzymanych w ramach programu Demokracja w Działaniu Fundacji im. Stefana Batorego.

W maju z okazji Dnia Matki odbyły się pierwsze warsztaty zorganizowane w ramach projektu. Na warsztatach robienia biżuterii spotkały się mamy polskie i cudzoziemskie mieszkające na Białołęce. Podczas warsztatów każda z pań wykonywała biżuterię według własnego pomysłu pod okiem obecnego na spotkaniu eksperta. Przygotowane własnoręcznie upominki kobiety zabrały do domu. Wspólny udział w zajęciach Polek i cudzoziemek uatrakcyjniły warsztaty - panie robiąc biżuterię rozmawiały o swoich codziennych sprawach, wymieniały się doświadczeniami.

Wszystkie kolejne zajęcia i imprezy organizowane w ramach projektu też będą miały wymiar międzykulturowy. Wspólny udział w zajęciach Polaków i cudzoziemców będzie szansą do poznania się i uczenia się nawzajem od siebie.

W planach jest miedzy innymi zorganizowanie warsztatów kulinarnych, na których polscy mieszkańcy dzielnicy będą mogli nie tylko skosztować smakołyków z innych krajów, ale również dowiedzieć się jak je przygotowywać. Dla mieszkańców dzielnicy pochodzących z innych krajów będzie to okazja do zdobycia umiejętności, popróbowania specjałów polskiej kuchni.

Wśród atrakcji dla młodszych mieszkańców Białołęki będzie między innymi wspólne jeżdżenie quadami, warsztaty graffiti, teatralne i DJ-skie. Młodzież będzie mogła również wziąć udział w warsztatach fotograficznych i wspólnie pod okiem fachowców przygotować wystawę zdjęć obrazującą dzielnicę Białołęka i Warszawę. Uczestnicy zajęć tanecznych będą mieli okazję popróbować swoich sił w różnych tańcach - hip-hopie, tańcu towarzyskim, a nawet w tańcach czeczeńskich. W ramach projektu "Międzykulturowe Centrum Rozwoju i Edukacji" przygotowano także szereg atrakcyjnych wycieczek i zajęć plenerowych. W planach jest zorganizowanie m.in. wycieczki statkiem po Wiśle.

Dorośli mieszkańcy stolicy oprócz możliwości udziału w ciekawych zajęciach artystycznych i rekreacyjnych (np. warsztat biżuterii czy wyrabiania i zdobienia ceramiki), będą mogli wziąć udział w szeregu zajęć edukacyjnych. Będą to między innymi warsztaty kompetencji wychowawczych, podczas których rodzice poznają metody rozwiązywania konfliktów oraz modyfikowania niewłaściwych zachowań dzieci. Będą mogli spotkać się i porozmawiać ze specjalistami pracującymi z dziećmi i rodzicami - psychologami, pedagogami.

Wszystkie zajęcia realizowane w ramach projektu są bezpłatne. Zajęcia będą odbywać się do marca 2012. Szczegółowa lista zajęć i imprez jest dostępna w Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy.

Zainteresowanych uczestnictwem prosimy o kontakt:

Zuzanna Rejmer
(Polskie Forum Migracyjne)
z.rejmer@forummigracyjne.org

informacje ogólne

Anna Szczepańska
pracownik socjalny
(22) 300 20 45,
aszczepanska@opsbialoleka.waw.pl

Agnieszka Sąsiadek
pracownik socjalny
(22) 300 20 45
asasiadek@opsbialoleka.waw.pl


Notowała Elżbieta Gutowska
5286