Budowa II linii metra

Znaleziska archeologiczne

Po praskiej stronie budowy II linii metra Maria pokonała już ponad 100 metrów tunelu w swojej marszrucie z przyszłej stacji Szwedzka do Dworca Wileńskiego. Tymczasem Anna wciąż jest poddawana pracom serwisowym. Po stronie wolskiej, na przyszłej stacji Księcia Janusza, budowniczowie rozpoczęli prace na poziomie -2. W komorze startowej dla tarcz skończony jest wykop wstępny o objętości niemal 9 tys. m3. Według planu tarcze drążące ruszą stąd w lutym przyszłego roku.

Dziś cofniemy się w czasie za sprawą znalezisk archeologicznych, na które napotykają budowniczowie II linii metra. Znaleziska te są nadzorowane przez ekspertów Muzeum Powstania Warszawskiego i Państwowego Muzeum Archeologicznego. W planach jest ekspozycja owych artefaktów archeologicznych na jednej ze stacji II linii metra, już po zakończeniu budowy. Na razie trafiają one do PMA i tam można je oglądać.

Ludzkie szczątki i elementy czołgu

Smutną pamiątką z okresu II wojny światowej są ludzkie szczątki, które zostaną pochowane z honorami po dokonaniu niezbędnych badań.

Najświeższym znaleziskiem napotkanym przez budowniczych przy stacji Księcia Janusza na Górczewskiej są koło napędowe i fragment gąsienicy, pochodzące z niemieckiego czołgu panzerkamfwagen I, ostrzelanego i unieszkodliwionego, jak się przypuszcza, przez obrońców Warszawy we wrześniu 1939. Eksperci przypisują te fragmenty do czołgu należącego do 4. Dywizji Pancernej gen. Georga Hansa Reinhardta, szturmującej stolicę od strony Woli i Ochoty. Na budowie przyszłej stacji Młynów budowniczowie odnaleźli maskę przeciwgazową, bagnety i hełm wojskowy. W innym miejscu wykopano kolbę karabinu. Przy stacji Młynów znaleziono butelki na medykamenty, stanowiące pozostałości po przedwojennej aptece Głowackich. Wykopano także piecyk, który najprawdopodobniej był wykorzystywany w przedwojennej kawiarni lub barze.

Carska kopiejka i kufelek sederowy

W pobliżu przyszłej stacji Płocka znaleziono granat artyleryjski z czasów Powstania Listopadowego, carską kopiejkę z 1880 i końską podkowę. Praski odcinek budowy II linii metra obfitował w znaleziska ceramiczne. Wykopano aż dwieście fragmentów XVII-wiecznych naczyń, szklany kufelek sedarowy, służący do spożywania napojów podczas pierwszego wieczoru żydowskiego święta Pesach, zwanego wieczorem sederowym. Na Targówku budowniczowie trafili na XVIII lub XIX-wieczną kulę armatnią.         

(egu)